SDM03U40-7 Diodes Incorporated
SDM03U40-7 Images
Please contact us for more photos of SDM03U40-7
Part Number SDM03U40-7
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 40V 0.03A 2-Pin SOD-523 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level SDM03U40-7
Datasheet download SDM03U40-7.pdf
Request Quotation for SDM03U40-7
SDM03U40-7 Specifications
Part Number SDM03U40-7
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V
Configuration Single
Pin Count 2
Operating Temperature -40 to 125 °C
Type Schottky Diode
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Peak Non-Repetitive Surge Current 0.2 A
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Peak Forward Voltage [email protected] V
Product Dimensions 1.3 x 0.9 x 0.65 mm
Peak Reverse Current 0.5@30V uA
Peak Average Forward Current 0.03 A