PMEG050V150EPDAZ Nexperia
PMEG050V150EPDAZ Images
Please contact us for more photos of PMEG050V150EPDAZ
Part Number PMEG050V150EPDAZ
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky Rectifier 50V 15A 3-Pin SOT-1289 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level PMEG050V150EPDAZ
Datasheet download PMEG050V150EPDAZ.pdf
Request Quotation for PMEG050V150EPDAZ
PMEG050V150EPDAZ Specifications
Part Number PMEG050V150EPDAZ
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 4.4(Max) x 5.9(Max) x 0.82(Max)
Lead Finish Tin
Pin Count 3
Operating Temperature -55 to 175 °C
MSL Level 1
Peak Reverse Current 70@10V|1000@50V uA
Peak Reverse Recovery Time 51 ns
Peak Reverse Repetitive Voltage 50 V
Peak Non-Repetitive Surge Current 240 A
Configuration Single Dual Anode
Supplier Package SOT-1289
Peak Average Forward Current 15 A
Peak Forward Voltage 0.5@15A V