PMEG2002AESF,315 Nexperia
PMEG2002AESF,315 Images
Please contact us for more photos of PMEG2002AESF,315
Part Number PMEG2002AESF,315
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky Diode 20V 0.2A 2-Pin SOD-962 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level PMEG2002AESF,315
Datasheet download PMEG2002AESF,315.pdf
Request Quotation for PMEG2002AESF,315
PMEG2002AESF,315 Specifications
Part Number PMEG2002AESF,315
Pin Count 2
Peak Average Forward Current 0.2@Ta=115C A
Peak Non-Repetitive Surge Current 4.5 A
Supplier Package SOD-962
Product Dimensions 15.87(Max) x 8.25(Max) x 7.36(Max)
Screening Level Military
Peak Reverse Recovery Time 1.9 ns
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Peak Forward Voltage 0.42 V
Peak Reverse Current 45 uA
Configuration Single
Peak Reverse Repetitive Voltage 20 V
Operating Temperature -55 to 125 °C