PMEG2005BELD,315 Nexperia
PMEG2005BELD,315 Images
Please contact us for more photos of PMEG2005BELD,315
Part Number PMEG2005BELD,315
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 20V 0.5A 2-Pin SOD-882 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level PMEG2005BELD,315
Datasheet download PMEG2005BELD,315.pdf
Request Quotation for PMEG2005BELD,315
PMEG2005BELD,315 Specifications
Part Number PMEG2005BELD,315
Peak Reverse Current 200 uA
Peak Non-Repetitive Surge Current 6 A
Supplier Package SOD-882
Peak Forward Voltage 0.39 V
Configuration Single
Pin Count 2
Type Schottky Diode
Peak Reverse Repetitive Voltage 20 V
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Peak Reverse Recovery Time 1.6 ns
Product Dimensions 1 x 0.6 x 0.36 mm
Peak Average Forward Current 0.5 A
Operating Temperature -55 to 150 °C