PMEG2005ELD,315 Nexperia
PMEG2005ELD,315 Images
Please contact us for more photos of PMEG2005ELD,315
Part Number PMEG2005ELD,315
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 20V 0.5A 2-Pin SOD-882 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level PMEG2005ELD,315
Datasheet download PMEG2005ELD,315.pdf
Request Quotation for PMEG2005ELD,315
PMEG2005ELD,315 Specifications
Part Number PMEG2005ELD,315
Peak Forward Voltage 0.5 V
Supplier Package SOD-882
Peak Reverse Recovery Time 7 ns
Peak Non-Repetitive Surge Current 3 A
Peak Reverse Current 30@10V uA
Max Processing Temp 260
Peak Reverse Repetitive Voltage 20 V
Pin Count 2
Configuration Single
Type Schottky Diode
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Peak Average Forward Current 0.5 A
Operating Temperature -55 to 150 °C
Product Dimensions 1 x 0.6 x 0.36 mm