QH03TZ600 Power Integrations
QH03TZ600 Images
Please contact us for more photos of QH03TZ600
Part Number QH03TZ600
Manufacturer Power Integrations
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 600V 3A 2-Pin(2+Tab) TO-220AC Tube
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level QH03TZ600
Datasheet download QH03TZ600.pdf
Request Quotation for QH03TZ600
QH03TZ600 Specifications
Part Number QH03TZ600
Peak Average Forward Current 3 A
Type Switching Diode
Peak Reverse Repetitive Voltage 600 V
Peak Non-Repetitive Surge Current 35 A
Supplier Package TO-220AC
Peak Reverse Recovery Time 9.8 ns
Mounting Through Hole
Product Dimensions 10.67 x 4.7 x 9 mm
Configuration Single
Operating Temperature -55 to 150 °C
Rad Hard No
Peak Reverse Current 250 uA
Peak Forward Voltage 3 V