BZX84C2V4-7-F Diodes Incorporated
BZX84C2V4-7-F Images
Please contact us for more photos of BZX84C2V4-7-F
Part Number BZX84C2V4-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 2.4V 8% 350mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C2V4-7-F
Datasheet download BZX84C2V4-7-F.pdf
Request Quotation for BZX84C2V4-7-F
BZX84C2V4-7-F Specifications
Part Number BZX84C2V4-7-F
Zener Voltage Tolerance 8 %
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Configuration Single
Typical Voltage Temperature Coefficient -1.75 mV/°C
Nominal Zener Voltage 2.4 V
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 1 mm
Lead Finish Matte Tin
Maximum Zener Impedance 100 Ohm
Mounting Surface Mount
Screening Level Commercial
ESD Protection No
MSL Level 1
Pin Count 3
Supplier Package SOT-23
Maximum Reverse Leakage Current 50 uA
Maximum Power Dissipation 350 mW