RB060MM-40TR ROHM
RB060MM-40TR Images
Please contact us for more photos of RB060MM-40TR
Part Number RB060MM-40TR
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky Barrier 40V 2A 2-Pin SOD-123FL T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB060MM-40TR
Datasheet download RB060MM-40TR.pdf
Request Quotation for RB060MM-40TR
RB060MM-40TR Specifications
Part Number RB060MM-40TR
Packaging Tape and Reel
Peak Average Forward Current 2@Tc=78C A
Type Schottky Barrier Diode
Pin Count 2
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V
Peak Non-Repetitive Surge Current 30 A
Configuration Single
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Peak Forward Voltage 0.56 V
Peak Reverse Current 500 uA
Operating Temperature -55 to 150 °C