RB160M-90TR ROHM
RB160M-90TR Images
Please contact us for more photos of RB160M-90TR
Part Number RB160M-90TR
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 90V 1A 2-Pin PMDU T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB160M-90TR
Datasheet download RB160M-90TR.pdf
Request Quotation for RB160M-90TR
RB160M-90TR Specifications
Part Number RB160M-90TR
Peak Reverse Repetitive Voltage 90 V
Pin Count 2
Rad Hard No
Lead Finish Tin/Silver/Copper
Type Schottky Diode
Configuration Single
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Supplier Package PMDU
Peak Reverse Current 100 uA
Peak Average Forward Current 1 A
Product Dimensions 2.6 x 1.6 x 0.8 mm
Peak Non-Repetitive Surge Current 30 A
Peak Forward Voltage 0.73 V