RB162M-40TR ROHM
RB162M-40TR Images
Please contact us for more photos of RB162M-40TR
Part Number RB162M-40TR
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 40V 1A 2-Pin SOD-123 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB162M-40TR
Datasheet download RB162M-40TR.pdf
Request Quotation for RB162M-40TR
RB162M-40TR Specifications
Part Number RB162M-40TR
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V
Pin Count 2
Peak Forward Voltage 0.55 V
Rad Hard No
Lead Finish Tin/Silver/Copper
Type Schottky Diode
Configuration Single
Peak Non-Repetitive Surge Current 30 A
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Supplier Package SOD-123
Peak Average Forward Current 1 A
Peak Reverse Current 100 uA
Product Dimensions 2.6 x 1.6 x 0.8 mm
Operating Temperature -40 to 150 °C