RGP02-20E-E3 73 Vishay
RGP02-20E-E3 73 Images
Please contact us for more photos of RGP02-20E-E3 73
Part Number RGP02-20E-E3 73
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 2KV 0.5A 2-Pin DO-204AL Ammo
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level RGP02-20E-E3 73
Datasheet download RGP02-20E-E3 73.pdf
Request Quotation for RGP02-20E-E3 73
RGP02-20E-E3 73 Specifications
Part Number RGP02-20E-E3 73
Pin Count 2
Configuration Single
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -65 to 175 °C
Peak Average Forward Current 0.5@Ta=55C A
Lead Finish Matte Tin
Peak Reverse Current 5 uA
Product Dimensions 5.2 x 2.7 x 2.7 mm
Type Switching Diode
Peak Non-Repetitive Surge Current 20 A
Peak Reverse Recovery Time 300 ns
Supplier Package DO-204AL
Mounting Through Hole
Peak Reverse Repetitive Voltage 2000 V