SBR12U100P5-13 Diodes Incorporated
SBR12U100P5-13 Images
Please contact us for more photos of SBR12U100P5-13
Part Number SBR12U100P5-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 100V 12A 3-Pin(2+Tab) PowerDI 5 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level SBR12U100P5-13
Datasheet download SBR12U100P5-13.pdf
Request Quotation for SBR12U100P5-13
SBR12U100P5-13 Specifications
Part Number SBR12U100P5-13
Peak Average Forward Current 12 A
Operating Temperature -65 to 150 °C
Configuration Single Dual Anode
Peak Reverse Current 250 uA
Max Processing Temp 260
Supplier Package PowerDI 5
Product Dimensions 4.05 x 5.45 x 1.15 mm
Peak Non-Repetitive Surge Current 250 A
Lead Finish Matte Tin
Pin Count 3
Rad Hard No
Type Switching Diode
Mounting Surface Mount
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V
Peak Forward Voltage 0.71 V