SD2114S040S8R0 AVX
SD2114S040S8R0 Images
Please contact us for more photos of SD2114S040S8R0
Part Number SD2114S040S8R0
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 40V 8A 2-Pin Case 2114
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level SD2114S040S8R0
Datasheet download SD2114S040S8R0.pdf
Request Quotation for SD2114S040S8R0
SD2114S040S8R0 Specifications
Part Number SD2114S040S8R0
Rad Hard No
Supplier Package Case 2114
Mounting Surface Mount
Peak Forward Voltage 0.55 V
Peak Reverse Current 0.5 uA
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V
Pin Count 2
Peak Average Forward Current 8 A
Product Dimensions 5.2 x 3.6 mm
Peak Non-Repetitive Surge Current 135 A