BZX79-B13,113 Nexperia
BZX79-B13,113 Images
Please contact us for more photos of BZX79-B13,113
Part Number BZX79-B13,113
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 13V 2% 500mW 2-Pin ALF T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX79-B13,113
Datasheet download BZX79-B13,113.pdf
Request Quotation for BZX79-B13,113
BZX79-B13,113 Specifications
Part Number BZX79-B13,113
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 200 °C
ESD Protection No
Typical Voltage Temperature Coefficient 9.4 mV/K
Zener Voltage Tolerance 2 %
Maximum Power Dissipation 500@Ta=50C mW
Nominal Zener Voltage 13 V
Supplier Package ALF
Pin Count 2
Configuration Single
Max Processing Temp 260
Mounting Through Hole
Maximum Reverse Leakage Current 0.1 uA
Rad Hard No
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Product Dimensions 4.25 x 1.85 x 1.85 mm
Type Voltage Regulator
Maximum Zener Impedance 30 Ohm