MM5Z5V6T1G ON Semiconductor
MM5Z5V6T1G Images
Please contact us for more photos of MM5Z5V6T1G
Part Number MM5Z5V6T1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 5.6V 7% 200mW 2-Pin SOD-523 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MM5Z5V6T1G
Datasheet download MM5Z5V6T1G.pdf
Request Quotation for MM5Z5V6T1G
MM5Z5V6T1G Specifications
Part Number MM5Z5V6T1G
Zener Voltage Tolerance 7 %
Maximum Power Dissipation 200 mW
Pin Count 2
Rad Hard No
Configuration Single
Max Processing Temp 260
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Supplier Package SOD-523
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.25 mV/K
ESD Protection Yes
Maximum Reverse Leakage Current 1 uA
Type Voltage Regulator
Maximum Zener Impedance 40 Ohm
MSL Level 1
Product Dimensions 1.2 x 0.8 x 0.6 mm
Nominal Zener Voltage 5.6 V