SDM20U30-7 Diodes Incorporated
SDM20U30-7 Images
Please contact us for more photos of SDM20U30-7
Part Number SDM20U30-7
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 30V 0.2A 2-Pin SOD-523 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level SDM20U30-7
Datasheet download SDM20U30-7.pdf
Request Quotation for SDM20U30-7
SDM20U30-7 Specifications
Part Number SDM20U30-7
Pin Count 2
Peak Forward Voltage 0.5 V
Type Schottky Diode
Configuration Single
Max Processing Temp 260
Peak Reverse Repetitive Voltage 30 V
Peak Average Forward Current 0.2 A
Rad Hard No
Peak Reverse Current 150 uA
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Supplier Package SOD-523
Product Dimensions 1.3 x 0.9 x 0.65 mm
Operating Temperature -65 to 125 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current 1 A