STPS1150A STMicroelectronics
STPS1150A Images
Please contact us for more photos of STPS1150A
Part Number STPS1150A
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 150V 1A 2-Pin SMA T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level STPS1150A
Datasheet download STPS1150A.pdf
Request Quotation for STPS1150A
STPS1150A Specifications
Part Number STPS1150A
Lead Finish Matte Tin
Supplier Package SMA
Peak Average Forward Current 1 A
Product Dimensions 4.6 x 2.95 x 2.7 mm
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Peak Forward Voltage 0.89@2A V
Peak Reverse Repetitive Voltage 150 V
Pin Count 2
Type Schottky Diode
Rad Hard No
Peak Non-Repetitive Surge Current 75 A
Configuration Single
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -65 to 175 °C