STPS1H100A STMicroelectronics
STPS1H100A Images
Please contact us for more photos of STPS1H100A
Part Number STPS1H100A
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 100V 1A 2-Pin SMA T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level STPS1H100A
Datasheet download STPS1H100A.pdf
Request Quotation for STPS1H100A
STPS1H100A Specifications
Part Number STPS1H100A
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Operating Temperature -65 to 175 °C
Type Schottky Diode
Configuration Single
Mounting Surface Mount
Lead Finish Matte Tin
Supplier Package SMA
Peak Average Forward Current 1 A
Peak Reverse Current 4 uA
MSL Level 1
Product Dimensions 4.6 x 2.95 x 2.7 mm
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V
Peak Forward Voltage 0.86@2A V
Peak Non-Repetitive Surge Current 50 A
Package 2SMA
Replacement Part Number PART-STPS1H100A
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for STPS1H100A
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
BAR 64-06W H6327
Infineon
Diode PIN Attenuator Switch 150V 3-Pin SOT-323 T R