V15PN50-M3 86A Vishay
V15PN50-M3 86A Images
Please contact us for more photos of V15PN50-M3 86A
Part Number V15PN50-M3 86A
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky Barrier Rectifier 50V 15A 3-Pin TO-277A Plastic T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level V15PN50-M3 86A
Datasheet download V15PN50-M3 86A.pdf
Request Quotation for V15PN50-M3 86A
V15PN50-M3 86A Specifications
Part Number V15PN50-M3 86A
Pin Count 3
Max Processing Temp 260
Screening Level Commercial
Rad Hard No
Product Dimensions 4.35(Max) x 6.15(Max) x 1.2(Max)
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -40 to 150 °C
Type Schottky Barrier Rectifier
Lead Finish Matte Tin
Peak Non-Repetitive Surge Current 200 A
MSL Level 1
Configuration Single Dual Anode
Peak Average Forward Current 15 A
Peak Forward Voltage 0.56 V
Peak Reverse Current 3000 uA
Supplier Package TO-277A
Peak Reverse Repetitive Voltage 50 V