V60100PW-M3 4W Vishay
V60100PW-M3 4W Images
Please contact us for more photos of V60100PW-M3 4W
Part Number V60100PW-M3 4W
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 100V 60A 3-Pin(3+Tab) TO-3P(W) Tube
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level V60100PW-M3 4W
Datasheet download V60100PW-M3 4W.pdf
Request Quotation for V60100PW-M3 4W
V60100PW-M3 4W Specifications
Part Number V60100PW-M3 4W
Peak Average Forward Current 60 A
Peak Non-Repetitive Surge Current 350 A
Max Processing Temp 275
Product Dimensions 16.38 x 4.45 x 21.34 mm
Peak Reverse Current 1000 uA
Mounting Through Hole
Supplier Package TO-3P(W)
Peak Forward Voltage 0.86@30A V
Type Schottky Diode
Configuration Dual Common Cathode
Rad Hard No
Lead Finish Matte Tin
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V
Operating Temperature -40 to 150 °C
Pin Count 3
Package 3TO-3P(W)
Replacement Part Number PART-V60100PW-M3 4W
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for V60100PW-M3 4W