VS-10BQ030-M3 5BT Vishay
VS-10BQ030-M3 5BT Images
Please contact us for more photos of VS-10BQ030-M3 5BT
Part Number VS-10BQ030-M3 5BT
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky Rectifier 30V 1A 2-Pin DO-214AA Plastic T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level VS-10BQ030-M3 5BT
Datasheet download VS-10BQ030-M3 5BT.pdf
Request Quotation for VS-10BQ030-M3 5BT
VS-10BQ030-M3 5BT Specifications
Part Number VS-10BQ030-M3 5BT
Operating Temperature -55 to 150 °C
Peak Average Forward Current 1@Tl=106C A
Type Schottky Rectifier
Peak Non-Repetitive Surge Current 430 A
Product Dimensions 4.57(Max) x 3.94(Max) x 2.24(Max)
Pin Count 2
Peak Forward Voltage 0.42 V
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Configuration Single
MSL Level 1
Max Processing Temp 260
Supplier Package DO-214AA
Peak Reverse Current 500 uA
Peak Reverse Repetitive Voltage 30 V