VS-20MQ100-M3 5AT Vishay
VS-20MQ100-M3 5AT Images
Please contact us for more photos of VS-20MQ100-M3 5AT
Part Number VS-20MQ100-M3 5AT
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 100V 2.1A 2-Pin SMA T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level VS-20MQ100-M3 5AT
Datasheet download VS-20MQ100-M3 5AT.pdf
Request Quotation for VS-20MQ100-M3 5AT
VS-20MQ100-M3 5AT Specifications
Part Number VS-20MQ100-M3 5AT
Pin Count 2
Peak Non-Repetitive Surge Current 120 A
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 150 °C
Type Schottky Diode
Configuration Single
Peak Average Forward Current 2.1 A
Supplier Package SMA
Product Dimensions 4.6 x 2.9 mm
Peak Reverse Current 100 uA
Peak Forward Voltage 0.91@2A V
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V