VS-80CPU02-F3 Vishay
VS-80CPU02-F3 Images
Please contact us for more photos of VS-80CPU02-F3
Part Number VS-80CPU02-F3
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 200V 80A 3-Pin TO-247 Tube
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level VS-80CPU02-F3
Datasheet download VS-80CPU02-F3.pdf
Request Quotation for VS-80CPU02-F3
VS-80CPU02-F3 Specifications
Part Number VS-80CPU02-F3
Configuration Dual Common Cathode
Operating Temperature -65 to 175 °C
Mounting Through Hole
Peak Reverse Current 5 uA
Product Dimensions 15.87 x 5.31 x 20.7 mm
Peak Non-Repetitive Surge Current 330 A
Peak Reverse Recovery Time 34 ns
Pin Count 3
Peak Reverse Repetitive Voltage 200 V
Peak Average Forward Current 80 A
Peak Forward Voltage 1.2 V