ESR03EZPF1001 ROHM
ESR03EZPF1001 Images
Please contact us for more photos of ESR03EZPF1001
Part Number ESR03EZPF1001
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res 0603 1K Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ESR03EZPF1001
Datasheet download ESR03EZPF1001.pdf
Request Quotation for ESR03EZPF1001
ESR03EZPF1001 Specifications
Part Number ESR03EZPF1001
Military Standard
Failure Rate
Package Type SMD
Type Thick Film
Rad Hard No
Resistance Value 1 kOhm
Pin Count 2
Supplier Package 0603
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Package Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm