ESR18EZPF51R0 ROHM
ESR18EZPF51R0 Images
Please contact us for more photos of ESR18EZPF51R0
Part Number ESR18EZPF51R0
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res 1206 51 Ohm 1% 1 3W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ESR18EZPF51R0
Datasheet download ESR18EZPF51R0.pdf
Request Quotation for ESR18EZPF51R0
ESR18EZPF51R0 Specifications
Part Number ESR18EZPF51R0
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin Over Nickel
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Military Standard
Failure Rate
Pin Count 2
Resistance Value 51 Ohm
Type Thick Film
Package Type SMD
Rad Hard No
Supplier Package 1206
Case Style Molded
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm