KTR03EZPJ102 ROHM
KTR03EZPJ102 Images
Please contact us for more photos of KTR03EZPJ102
Part Number KTR03EZPJ102
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res 0603 1K Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level KTR03EZPJ102
Datasheet download KTR03EZPJ102.pdf
Request Quotation for KTR03EZPJ102
KTR03EZPJ102 Specifications
Part Number KTR03EZPJ102
Package Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Termination Style Wraparound
Failure Rate
Supplier Package 0603
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Resistance Value 1 kOhm
Tolerance 5 %
Rad Hard No
Military Standard
Package Type
Pin Count 2
Case Style Molded
Type Thick Film
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Maximum Processing Temperature 260 °C
Case Size 0603
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm