LTR100JZPJ390 ROHM
LTR100JZPJ390 Images
Please contact us for more photos of LTR100JZPJ390
Part Number LTR100JZPJ390
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2512 39 Ohm 5% 2W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Embossed T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level LTR100JZPJ390
Datasheet download LTR100JZPJ390.pdf
Request Quotation for LTR100JZPJ390
LTR100JZPJ390 Specifications
Part Number LTR100JZPJ390
Type Thick Film
Rad Hard No
Lead Finish Tin Over Nickel
Case Style Molded
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Resistance Value 39 Ohm
Termination Style Wraparound
Tolerance 5 %
Product Dimensions 6.4 x 3.2 x 0.55
Case Size 2512
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Max Processing Temp 260
Power Rating 2 W
Supplier Package 2512
Pin Count 2
Failure Rate
Package Type
Military Standard
Product Depth 3.2 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 6.4 mm