MCR006YRTJ242 ROHM
MCR006YRTJ242 Images
Please contact us for more photos of MCR006YRTJ242
Part Number MCR006YRTJ242
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0201 2.4K Ohm 5% 1 24W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR006YRTJ242
Datasheet download MCR006YRTJ242.pdf
Request Quotation for MCR006YRTJ242
MCR006YRTJ242 Specifications
Part Number MCR006YRTJ242
Resistance Value 2.4 kOhm
Case Size 0201
Mounting Surface Mount
Temperature Coefficient ±250 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Maximum Processing Temperature 260 °C
Supplier Package 0201
Package Type SMD
Package Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.23 mm
Failure Rate
Military Standard
Tolerance 5 %
Type Thick Film
Case Style Molded
Pin Count 2
Rad Hard No
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.23 mm
Product Length 0.6 mm