MCR006YZPJ105 ROHM
MCR006YZPJ105 Images
Please contact us for more photos of MCR006YZPJ105
Part Number MCR006YZPJ105
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0201 1M Ohm 5% 1 24W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR006YZPJ105
Datasheet download MCR006YZPJ105.pdf
Request Quotation for MCR006YZPJ105
MCR006YZPJ105 Specifications
Part Number MCR006YZPJ105
Temperature Coefficient ±250 ppm/°C
Case Size 0201
Resistance Value 1 MOhm
Mounting Surface Mount
Package Type SMD
Supplier Package 0201
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Failure Rate
Military Standard
Package Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.23 mm
Pin Count 2
Rad Hard No
Case Style Molded
Type Thick Film
Tolerance 5 %
Maximum Processing Temperature 260 °C
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.23 mm
Product Length 0.6 mm