MCR006YZPJ562 ROHM
MCR006YZPJ562 Images
Please contact us for more photos of MCR006YZPJ562
Part Number MCR006YZPJ562
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0201 5.6K Ohm 5% 1 20W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR006YZPJ562
Datasheet download MCR006YZPJ562.pdf
Request Quotation for MCR006YZPJ562
MCR006YZPJ562 Specifications
Part Number MCR006YZPJ562
Product Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.23 mm
Mounting Surface Mount
Temperature Coefficient ±250 ppm/°C
Resistance Value 5.6 kOhm
Package Type SMD
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 125 °C
Power Rating 0.05 W
Case Size 0201
Failure Rate
Military Standard
Type Thick Film
Max Processing Temp 260
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Rad Hard No
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.23 mm
Product Length 0.6 mm