MCR01MZPD1004 ROHM
MCR01MZPD1004 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPD1004
Part Number MCR01MZPD1004
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 1M Ohm 0.5% 1 16W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPD1004
Datasheet download MCR01MZPD1004.pdf
Request Quotation for MCR01MZPD1004
MCR01MZPD1004 Specifications
Part Number MCR01MZPD1004
Type Thick Film
Supplier Package 0402
Pin Count 2
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Tolerance 0.5 %
Resistance Value 1 MOhm
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Temperature Coefficient ±50 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Power Rating 0.0625 W
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm