MCR01MZPD3001 ROHM
MCR01MZPD3001 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPD3001
Part Number MCR01MZPD3001
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 3K Ohm 0.5% 1 16W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPD3001
Datasheet download MCR01MZPD3001.pdf
Request Quotation for MCR01MZPD3001
MCR01MZPD3001 Specifications
Part Number MCR01MZPD3001
Tolerance 0.5 %
Mounting Surface Mount
Resistance Value 3 kOhm
Case Size 0402
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Power Rating 0.0625 W
Temperature Coefficient ±50 ppm/°C
Termination Style Wraparound
Type Thick Film
Supplier Package 0402
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Rad Hard No
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm