CRCW040256K0FKED Vishay
CRCW040256K0FKED Images
Please contact us for more photos of CRCW040256K0FKED
Part Number CRCW040256K0FKED
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 56K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW040256K0FKED
Datasheet download CRCW040256K0FKED.pdf
Request Quotation for CRCW040256K0FKED
CRCW040256K0FKED Specifications
Part Number CRCW040256K0FKED
Resistance Value 56 kOhm
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Lead Finish Tin
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Case Style Molded
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm