MCR18EZHF1001 ROHM
MCR18EZHF1001 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZHF1001
Part Number MCR18EZHF1001
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 1K Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZHF1001
Datasheet download MCR18EZHF1001.pdf
Request Quotation for MCR18EZHF1001
MCR18EZHF1001 Specifications
Part Number MCR18EZHF1001
Military Standard
Failure Rate
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55
Resistance Value 1 kOhm
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Type Thick Film
Supplier Package 1206
Pin Count 2
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Power Rating 0.25 W
Package Type SMD
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm