MCR01MZPF1203 ROHM
MCR01MZPF1203 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPF1203
Part Number MCR01MZPF1203
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 120K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPF1203
Datasheet download MCR01MZPF1203.pdf
Request Quotation for MCR01MZPF1203
MCR01MZPF1203 Specifications
Part Number MCR01MZPF1203
Military Standard
Failure Rate
Supplier Package 0402
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Case Style Molded
Type Thick Film
Termination Style Wraparound
Resistance Value 120 kOhm
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Tolerance 1 %
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Lead Finish Tin Over Nickel
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Package Type SMD
Power Rating 0.0625 W
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm