MCR01MZPF1653 ROHM
MCR01MZPF1653 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPF1653
Part Number MCR01MZPF1653
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 165K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPF1653
Datasheet download MCR01MZPF1653.pdf
Request Quotation for MCR01MZPF1653
MCR01MZPF1653 Specifications
Part Number MCR01MZPF1653
Maximum Processing Temperature 260 °C
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Package Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Tolerance 1 %
Resistance Value 165 kOhm
Termination Style Wraparound
Type Thick Film
Supplier Package 0402
Rad Hard No
Pin Count 2
Case Style Molded
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm