MCR50JZHF2701 ROHM
MCR50JZHF2701 Images
Please contact us for more photos of MCR50JZHF2701
Part Number MCR50JZHF2701
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2010 2.7K Ohm 1% 1 2W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Embossed T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR50JZHF2701
Datasheet download MCR50JZHF2701.pdf
Request Quotation for MCR50JZHF2701
MCR50JZHF2701 Specifications
Part Number MCR50JZHF2701
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 260 °C
Supplier Package 2010
Operating Temperature -55 to 155 °C
Package Dimensions 5 x 2.5 x 0.55 mm
Lead Finish Tin Over Nickel
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Type Thick Film
Resistance Value 2.7 kOhm
Pin Count 2
Rad Hard No
Case Style Molded
Case Size 2010
Termination Style Wraparound
Product Depth 2.5 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 5 mm