MCR01MZPF1802 ROHM
MCR01MZPF1802 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPF1802
Part Number MCR01MZPF1802
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 18K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPF1802
Datasheet download MCR01MZPF1802.pdf
Request Quotation for MCR01MZPF1802
MCR01MZPF1802 Specifications
Part Number MCR01MZPF1802
Military Standard
Failure Rate
Resistance Value 18 kOhm
Supplier Package 0402
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Pin Count 2
Type Thick Film
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Tolerance 1 %
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Lead Finish Tin Over Nickel
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Package Type SMD
Power Rating 0.0625 W
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm