CRCW120610K0FKEAC Vishay
CRCW120610K0FKEAC Images
Please contact us for more photos of CRCW120610K0FKEAC
Part Number CRCW120610K0FKEAC
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 10K Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW120610K0FKEAC
Datasheet download CRCW120610K0FKEAC.pdf
Request Quotation for CRCW120610K0FKEAC
CRCW120610K0FKEAC Specifications
Part Number CRCW120610K0FKEAC
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Type Thick Film
Failure Rate
Military Standard
Package Type SMD
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Rad Hard No
Pin Count 2
Resistance Value 10 kOhm
Case Style Molded
Supplier Package 1206
Max Processing Temp 260
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.25 W
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm