MCR01MZPF2701 ROHM
MCR01MZPF2701 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPF2701
Part Number MCR01MZPF2701
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 2.7K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPF2701
Datasheet download MCR01MZPF2701.pdf
Request Quotation for MCR01MZPF2701
MCR01MZPF2701 Specifications
Part Number MCR01MZPF2701
Termination Style Wraparound
Military Standard
Failure Rate
Type Thick Film
Resistance Value 2.7 kOhm
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Pin Count 2
Case Style Molded
Supplier Package 0402
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Package Type SMD
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin Over Nickel
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Power Rating 0.0625 W
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm