MCR01MZPF51R0 ROHM
MCR01MZPF51R0 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPF51R0
Part Number MCR01MZPF51R0
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 51 Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPF51R0
Datasheet download MCR01MZPF51R0.pdf
Request Quotation for MCR01MZPF51R0
MCR01MZPF51R0 Specifications
Part Number MCR01MZPF51R0
Termination Style Wraparound
Military Standard
Failure Rate
Case Style Molded
Resistance Value 51 Ohm
Type Thick Film
Rad Hard No
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Supplier Package 0402
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Tolerance 1 %
Operating Temperature -55 to 155 °C
Power Rating 0.0625 W
Lead Finish Tin Over Nickel
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Package Type SMD
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm