MCR03EZHJ300 ROHM
MCR03EZHJ300 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZHJ300
Part Number MCR03EZHJ300
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description RES 0603 30 OHM 1 10W 5% SMD
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZHJ300
Datasheet download MCR03EZHJ300.pdf
Request Quotation for MCR03EZHJ300
MCR03EZHJ300 Specifications
Part Number MCR03EZHJ300
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance Value 30 Ohm
Case Size 0603
Packaging Paper Tape and Reel
Type Thick Film
Family MCR03
Lead Free Yes
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Rad Hard No
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm