MCR10EZHJ562 ROHM
MCR10EZHJ562 Images
Please contact us for more photos of MCR10EZHJ562
Part Number MCR10EZHJ562
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 5.6K Ohm 5% 1 8W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR10EZHJ562
Datasheet download MCR10EZHJ562.pdf
Request Quotation for MCR10EZHJ562
MCR10EZHJ562 Specifications
Part Number MCR10EZHJ562
Mounting Surface Mount
Resistance Value 5.6 kOhm
Case Size 0805
Lead Finish Tin Over Nickel
Operating Temperature -55 to 155 °C
Package Type SMD
Termination Style Wraparound
Military Standard
Failure Rate
Maximum Processing Temperature 260 °C
Package Dimensions 2 x 1.25 x 0.55 mm
Pin Count 2
Rad Hard No
Supplier Package 0805
Type Thick Film
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm