MCR03EZPD49R9 ROHM
MCR03EZPD49R9 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPD49R9
Part Number MCR03EZPD49R9
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 49.9 Ohm 0.5% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPD49R9
Datasheet download MCR03EZPD49R9.pdf
Request Quotation for MCR03EZPD49R9
MCR03EZPD49R9 Specifications
Part Number MCR03EZPD49R9
Type Thick Film
Package Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Resistance Value 49.9 Ohm
Case Style Molded
Supplier Package 0603
Pin Count 2
Rad Hard No
Termination Style Wraparound
Tolerance 0.5 %
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm