MCR03EZPFX1501 ROHM
MCR03EZPFX1501 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPFX1501
Part Number MCR03EZPFX1501
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 1.5K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPFX1501
Datasheet download MCR03EZPFX1501.pdf
Request Quotation for MCR03EZPFX1501
MCR03EZPFX1501 Specifications
Part Number MCR03EZPFX1501
Resistance Value 1.5 kOhm
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.1 W
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Package Type SMD
Case Size 0603
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin Over Nickel
Failure Rate
Military Standard
Supplier Package 0603
Pin Count 2
Rad Hard No
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Type Thick Film
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm