MCR03EZPFX3162 ROHM
MCR03EZPFX3162 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPFX3162
Part Number MCR03EZPFX3162
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 31.6K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPFX3162
Datasheet download MCR03EZPFX3162.pdf
Request Quotation for MCR03EZPFX3162
MCR03EZPFX3162 Specifications
Part Number MCR03EZPFX3162
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Case Size 0603
Power Rating 0.1 W
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin Over Nickel
Type Thick Film
Supplier Package 0603
Pin Count 2
Rad Hard No
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Termination Style Wraparound
Resistance Value 31.6 kOhm
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm