MCR03EZPJ151 ROHM
MCR03EZPJ151 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPJ151
Part Number MCR03EZPJ151
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 150 Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPJ151
Datasheet download MCR03EZPJ151.pdf
Request Quotation for MCR03EZPJ151
MCR03EZPJ151 Specifications
Part Number MCR03EZPJ151
Military Standard
Failure Rate
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Type Thick Film
Tolerance 5 %
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Resistance Value 150 Ohm
Package Type SMD
Operating Temperature -55 to 155 °C
Case Size 0603
Lead Finish Tin
Power Rating 0.1 W
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm