MCR03EZPJ241 ROHM
MCR03EZPJ241 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPJ241
Part Number MCR03EZPJ241
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 240 Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPJ241
Datasheet download MCR03EZPJ241.pdf
Request Quotation for MCR03EZPJ241
MCR03EZPJ241 Specifications
Part Number MCR03EZPJ241
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Lead Finish Tin
Power Rating 0.1 W
Max Processing Temp 260|265
Operating Temperature -55 to 155 °C
Package Type SMD
Failure Rate
Military Standard
Resistance Value 240 Ohm
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Type Thick Film
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Case Style Molded
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm