MCR03EZPJ301 ROHM
MCR03EZPJ301 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPJ301
Part Number MCR03EZPJ301
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 300 Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPJ301
Datasheet download MCR03EZPJ301.pdf
Request Quotation for MCR03EZPJ301
MCR03EZPJ301 Specifications
Part Number MCR03EZPJ301
Lead Finish Tin
Power Rating 0.1 W
Operating Temperature -55 to 155 °C
Resistance Value 300 Ohm
Case Style Molded
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Rad Hard No
Type Thick Film
Tolerance 5 %
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm