MCR03EZPJ392 ROHM
MCR03EZPJ392 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPJ392
Part Number MCR03EZPJ392
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 3.9K Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPJ392
Datasheet download MCR03EZPJ392.pdf
Request Quotation for MCR03EZPJ392
MCR03EZPJ392 Specifications
Part Number MCR03EZPJ392
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Power Rating 0.1 W
Resistance Value 3.9 kOhm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45
Lead Finish Tin Over Nickel
Type Thick Film
Supplier Package 0603
Pin Count 2
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm